טכנומאניה

התמונה של רינת טסקר

כמות המידע שאנחנו מייצרים מדי יום, מדי 24 שעות, גדולה יותר ממה שייצרה האנושות כולה, במשך כל ההיסטוריה עד לפני מאה שנה. כל השפע הזה כמובן מצעיד את החיים שלנו בצעדי ענק קדימה, אבל גם הופך את הפרטיות שלנו לערך בסכנת הכחדה.

אינסרט תקשורת דיגיטלית


המאבקים כבר אינם מתנהלים ברחובות והאנשים לא יוצאים לכיכר רבין עם שלטים.
היום מפרסמים פוסט ויראלי שעולה לסטטוסים מצייצים.
אנשי ציבור שפרסמו סטטוס לא לטעם הציבור נסקלים בתגובות ולא באבנים, מגייסי תרומות אינם עוברים מדלת לדלת בצלצול עדין בפעמון אלא מעלים לרשת סרטון פופוליסטי בצירוף הנעה לפעולה שתגרום לכולנו לשפוך על עצמנו דלי קרח או במקרה הגרוע רק להחליף תמונות פרופיל וכמובן לשלוח את הכספים דרך חשבונות ה-PayPal .
וטרנד חדש שנוסף לאחרונה הוא התאבדות ברשת, לדוגמא: Brittany Maynard בת ה- 29 זכתה למיליוני צפיות תוך שעות ספורות בסרטון היוטיוב שלה שבו היא מספרת שהיא הולכת לשים קץ לחיה ב- 1 לנובמבר עקב גילוי של סרטן סופני בראשה.
שלטונות וראשי ממשלה מנהלים מאבקים פוליטיים ברחבי הרשת ופוטין נמצא בחזית מלחמת הסייבר, כך לפחות טוען דו"ח חדש של חברת האבטחה Fire Eye .
מגישת חדשות קוראת לשותף שלה שמן ומופתעת לגלות שהיא בשידור אך זוכה למיליוני צפיות ביוטיוב תוך דקות בודדות.
גם חווית הצריכה שלנו עברה שדרוג, המכולת השכונתית פושטת את הרגל בעוד רשתות המזון מספקות מוצרים לפתח הבית בלחיצת קליל, וכל זאת בזכות התוכן ברשתות החברתיות שמותאם לכל גולש עבור השירותים אותם הוא צורך, ולא קיימים שני News feeds דומים לעולם.

 Google מצלמת אותנו מהרחוב, Facebook מזהה לנו את הפנים, אבל זה עוד כלום לעומת יכולות הצילום מהאוויר, בעוד שלוויינים הפכו להיסטוריה והטרנד העכשווי הוא המזל"טים.  הדואר האלקטרוני הנפוץ בעולם נפרץ, מיליוני חשבונות בנק נחשפו ותמונות עירום הופצו לכל עבר.
בעידן שבו המכשירים נעשים חכמים יותר, פרטיות היא כבר לא זכות בסיסית. האקרים פרצו לכמעט 5 מיליון שמות משתמשים וסיסמאות בGmail , יותר מ- 2 מיליון סיסמאות נגנבו ופורסמו, תמונות אינטימיות - הפכו נחלת הכלל, Apple  וMotorola הוציאו שעון שיודע עלינו הכול, ומנהל מערכת מחשבים בסוכנות לביטחון לאומי בארצות הברית הוכיח שכולנו תחת מעקב קפדני.

אך קודם כל הרשתות החברתיות עונות על שורה ארוכה של צרכים מאד אנושיים, משפרות לנו את החיים ומספקות לנו מידע מותאם בדיוק למה שמעניין אותנו.  הרשת החברתית Secret עונה על צורך אנושי לשתף את מכרך באופן אנונימי בערעורי ליבך.
 Whatsapp מאפשרת לנו לתקשר עם העולם באופן מיידי, ואם אנחנו רוצים לשלוח את התמונה שקיבלנו ב Whatsappלחברה אז נעשה זאת דרך Snapchat בתקווה שהתמונה תשמיד את עצמה וגם זה כבר לא בטוח אחרי הפריצה.
המשקפיים של גוגל רואות בשבילנו, השעון של Apple מודד לנו את דופק הלב, אחרי Apple וGoogle , tMicrosof לא נשארת חייבת וממהרת לחשוף את פלטפורמת הבריאות שלה, צמיד ניטור חכם הכולל חיישנים למעקב אחר שנת הלילה והקלוריות ששרפנו במהלך האימון, אך מעבר לדאגה המתמדת של מיקרוסופט לחיינו,  הצמיד יתחבר אל מכשיר Smart Phone של המשתמשים, ויאפשר לקבל התראות אודות שיחות נכנסות, הודעות טקסט, התראות מלוח השנה, אימיילים שהגיעו וכדומה. משתמשי  Windows Phone  יקבלו ״שדרוג״ קטן, כשהצמיד יתחבר גם אל העוזרת האישית שלהם, שתאפשר שליטה רחבה יותר באמצעות פקודות קוליות שונות. החברה אף מציינת כי החלה בשיתוף פעולה עם Starbucks, במסגרתו יוכלו המשתמשים להניף את הצמיד מול הקופה ולשלם על כוס הקפה שלהם.

אך חשוב מאוד שכולנו נזכור ונפנים, יש פרצה בגדר, כל פרט בחיינו שמתועד באמצעי אלקטרוני עלול להיחשף. אחרי חשיפת תמונות העירום של כוכבות הוליווד, שנלקחו מהענן, אחרי הפריצה לתמונות העירום של מורה בבית ספר תיכון בארץ, נראה כי הגיעו האקרים אל חשבונות  ה-Dropbox שירות אחסון בענן פופולרי במיוחד.
וגם הפריצה לחשבונות המשתמש של Snapchat  מגיעה זמן לא רב ההדלפה.

לסיכום, השימוש ברשתות החברתיות ובכלי הרשת הוא כבר מזמן חלק מחיינו, אנחנו מתעוררים בבוקר ומתעדכנים ב Facebook כיצד עבר הלילה על חברינו, מצחצחים שיניים תוך מבט חטוף ב- Instagram ועוד לפני הקפה אנחנו עונים על כמה מיילים דחופים, אז הפרטיות עברה מהעולם הזה וחיינו הם נחלת הכלל אז רק חשוב שנזכור לשמור על עצמנו עם סיסמאות מאובטחות, כלים לניטור האינפורמציה ברשת , שמירת תמונות וסרטונים אישיים לא על גבי העננים אלא על בכונן חיצוני שלא מחובר לרשת ועוד שלל דברים בססים שעלנו לבצע, על מנת שנוכל להמשיך להנות משפע הרשתות החברתיות.  

 

רינת טסקר היא יועצת תקשורת דיגיטלית בבן חורין אלכסנדרוביץ' וכותבת בבלוג אינסרט

תגיות: