כשהפייסבוק מת משהו מאיתנו מת איתו

התמונה של נועם פורר

ב-11:15 קרה הבלתי יאומן, ופייסבוק פשוט הפסיקה לעבוד. פושים נשלחו על ידי אפליקציות החדשות, הטוויטר סער ומיליוני אנשים ברחבי הכדור המזרחי לחצו על "רענן" וניסו שוב ושוב להיכנס לפייסבוק. זאת הייתה שעתו הגדולה של מקש ה- F5. וכאשר האינסטינקט האנושי, לשתף, הופך לבלתי אפשרי – אז משתפים ומתלוננים בטוויטר ובגוגל פלוס. ב- 11:32, פייסבוק התחילה להתאושש והחברים הצליחו לנשום לרווחה, אחרי קרוב ל- 20 דקות ללא אוויר לנשימה.

דון מקלין טבע את המונח "היום שבו המוזיקה מתה" בנקודת המפנה של השיר "אמריקן פאי", בו הוא מספר על היום שבו נהרגו בהתרסקות מטוס זמרי הרוקנ'רול באדי הולי, ריצ'י ואלנס ודה ביג בופר. אי אפשר להשוות את קריסת הפייסבוק לאותו יום מר ונמהר, אבל אפשר בהחלט לדון בהשלכות של נפילה של רשת שעשתה כל כך הרבה בעולם. במיוחד ביום שבו פייסבוק תיעלם לגמרי, בין אם בגלל מתקפה קיברנטית או בגלל שמארק צוקרברג יחליט לשנות קריירה ולהתחיל ללמד ילדים לבר מצווה.

מאחורי המילים: "אנו מתנצלים, משהו השתבש. אנחנו עובדים בכדי לתקן את זה במהרה", עומד יקום שלם שאנחנו עצמנו בנינו וקרס לתוך עצמו.

פייסבוק שינתה את העולם בהרבה מאוד היבטים. ראשית, היא שינתה את הדרך בה אנחנו שומרים על קשר עם החברים שלנו. בני אנוש הפסיקו להתקשר בשעות מוקדמות מדי בימי הולדת, ממספר חסוי, ולשיר בקול מטופש "יום הולדת שמח" בערבית – אלא מסתפקים היום בברכת "מזל טוב אחותי" טקסטואלית קצרה ואחידה בפייסבוק. גם הדרך בה אנו משתפים את הנעשה בחיים שלנו השתנתה, ובעצם 'שיתוף' הפך להיות אינסטינקט אנושי, ממש כמו אכילה, שתייה ונשימה.

תודות לפייסבוק, אנשים צורכים מידע באמצעות מה שבאמת מעניין אותם, ולא מה שעורכי חדשות מחליטים שאמור לעניין אותם. זרם חדשות של אחד לא יהיה דומה לזרם חדשות של אחר, ולו רק בגלל ההעדפות האישיות, ובעיקר ההעדפות של החברים, בכל הנוגע לנעשה בעולם.

אפשר לדבר על דברים נוספים שפייסבוק שינתה – את הפוליטיקה, את המזרח התיכון, את האהבות, את הבריונות של בני נוער ואת הדרך בה אנחנו עושים עסקים – אך בראש ובראשונה, היא שינתה אותנו. נכנסה לתוך הורידים שלנו וברגע שהיא נעלמת, אנחנו מרגישים כמו אדם ללא דופק.

 

ייתכן שביום שבו פייסבוק תמות באמת, העיוורון הלבן שלנו יוסר ונוכל לשוב ולראות את עצמנו ביחס לעצמנו, ולא ביחס לחברים שלנו. נתקשר לאנשים, נכין סודה ונשאף אוויר צח. מושג החברות יעבור טרנספורמציה – כך שחברים באמת יהיו חברים, ומי שהיו 'חברים' בפייסבוק, ישובו להיות זרים ומנוכרים. ייתכן שדבר לא ישתנה, ורשת אחרת תחליף את פייסבוק, או כמה רשתות. היום קיבלנו הצצה בת 20 דקות ליום שאחרי הפייסבוק. 

 

נועם פורר הוא ראש מחלקת דיגיטל בבן חורין אלכסנדרוביץ' וכותב בבלוג אינסרט

תגיות: 

2 Comments