רק על סלפי לצלם ידעתי

התמונה של נועם פורר

לזנוח את הסלפי הבודד, ולהצטלם בקבוצות!

זה אולי נראה כמו היסטוריה רחוקה, אבל עד לפני שנתיים – אף אחד לא חשב ברצינות להרים את היד, להרחיק את הסמארטפון מהפנים ולצלם את עצמו. בשנתיים האחרונות, תופעת ה- Selfie  ("תְמוּנָנִית") הפכה לטרנד החם ביותר, ולפעולה שכל אחד מאיתנו חייב לייצר בעצמו, וכמובן לצרוך.

מי לא ייצר סלפי? האפיפיור בכבודו ובעצמו היה שותף ל"סלפי" של כמה מעריצים אדוקים, משפחת אובמה הניפה את ידה והצטלמה בשיטה זו במספר הזדמנויות וגם אצלנו, חבר כנסת שכב על הספה בלשכתו, נטול חולצה, הניף ידיו אל על וצילם את עצמו משורבב שפתיים בשעת לילה מאוחרת.

תיעוד עצמי הוא לא טכניקה חדשה. אנשים ציירו וצילמו את עצמם במשך מאות שנים, כאשר רק המדיום השתנה: שמן על קנבס פינה את מקומו לצלואיד, וזאת הוחלפה בצילום המודרני. הטלפונים החכמים, הכוללים מצלמה איכותית, הפכו את שיטת הצילום לפשוטה יותר להפקה ולפרסום. האינסטגרם לקח את התופעה צעד אחד קדימה, ואיפשר לאנשים להציג את עצמם ברחבי האינטרנט כפי שהם היו רוצים להיראות, והפך הלכה למעשה ל"במה מקוונת" שמסייעת לאדם להתחבב על הזולת באמצעות הצגת עצמו כאידאל שהיה רוצה להיות, מבלי שאיש ייכנס למסגרת התמונה ויפריע לשלמות העצמית הזאת.

כאשר יוצרי אינסטגרם פיתחו את האפליקציה, הם ראו לנגד עיניהם את המצאת מצלמת הפולארויד. לא בכדי הם בחרו במצלמה נוסטלגית כאייקון. הרשת הייחודית מפיקה תמונות אומנותיות בזמן אמת, מעלה אותן לרשת ומעבירה אותן למרחקים. עם זאת, ספק אם מפתחי האפליקציה ציפו שהיא תיהפך לכלי שיהווה סמל לאינדיבידואליזם – להצגת ה"אני" כאידאל יופי. פוזות צילום עצמיות זוכות לפופולאריות בלתי נתפסת. המשתמשים ברשת מציגים דיוקנאות של עצמם במגוון מקומות ופוזיציות, ובוחרים לשים את עצמם במרכז התיעוד. הטבע והסביבה משניים, הזולת לא נוכח, רק אני ו-סלפי.

 

בחודש מרץ האחרון, אלן דג'נרס הובילה את הסלפי לשלב נוסף באבולוציה שלו – העלתה תמונת "סלפי" קבוצתית שלה ושל חברים בטקס האוסקר, והשיקה במו ידיה טרנד חדש – groupie. מאז עוד זכינו לכמה תמונות סלפי קבוצתיות, כאשר המפורסמות האחרונות שבהן צולמו ממש היום במליאת הכנסת, על ידי חברי כנסת מסיעות שונות, מחובקים יחד עם המועמדים לנשיאות ראובן (רובי) ריבלין ומאיר שטרית. הסלפי השתלט על זמנם של חברי הכנסת, במהלך ההצבעה, עד כדי כך שיושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין, צוטט: "מקווה שהסלפי ישקף את מערכת היחסים בין הח"כים מעתה"

עם זאת, היום אפשר להגיד ש"המהפכה החברתית" שאלן ניסתה ליצור, מהפכת ה"ביחד" על פני ה"עצמי", נחלה כישלון חרוץ. והצליחה לשרוד כתופעת רשת ימים ספורים בלבד. היום, מרבית התמונות באינסטגרם (הערכות מדברות על 29% מכלל הצילומים המועלים לרשת זו), הן תמונות יחיד, כאשר עיקרן הן תמונות "סלפי" קלאסיות.

ה-סלפי הוא קליידוסקופ של המציאות המודרנית, המקדשת את העצמי על פני הקולקטיב. אנו צריכים ללמוד מאלן, לנטוש את הלבד, ולהיות יחד. ניתן את הטלפון הסלולרי לעובר אורח ונצטלם יחד עם חברינו, נעלה תמונות של הביחד, ולא של הלבד הבודד. ניקח את הזהות האינדיבידואלית שאנחנו יוצרים באמצעות הרשתות החברתיות, נשנה אותה לזהות קולקטיבית ואולי נצליח כך להתקרב לחברינו.

 

מוזמנים לקרוא מאמר של טל אלכסנדרוביץ'-שגב על הסלפי של אלן דג'נרס "המהלך הפרסומי המבריק של סמסונג והסלפי הכי גדול של אלן דג'נרס"

והנה סלפי קבוצתי שלנו, בבן חורין אלכסנדרוביץ' - 

סלי בן חורין אלכסנדרוביץ'

 

תגיות: