לגזור ולשמור: המדריך לראיונות עבודה מוצלחים בעולם היח"צ

התמונה של אינסרט

​תבוא מעודכן

תקראו, תקשיבו, תספגו - לראיון עבודה במשרד יחסי ציבור רציני חייבים לבוא מעודכנים. אל תהיה במצב שאתה לא יודע לנהל שיחה קצרה על הנושאים החמים ברשת ובתקשורת.

​תבוא מאורגן

מי שרוצה להיתפש כאדם רציני צריך להיראות בהתאם - כידוע אין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני וזה תופס שבעתיים בתחום הזה. במקצוע שבו השם שלך הוא הכל, אל תבזה את עצמך ואת המראיין שלך בהופעה מרושלת- את הכפכפים, השרוול או המכנסיים הקצרים, תשאירו בבית. 

תפגין בקיאות

תלמד על המשרד, תלמד על הלקוחות שלו, תלמד על המייסדים שלו והכי טוב אם אפשר- תלמד במה מתעסק ביום יום המראיין שלך ובאיזה לקוחות הוא מטפל. אל תבוא טאבולה ראסה לראיון עבודה - תדאג להכיר את הקמפיין האחרון שהמשרד ניהל, תראה מי הלקוחות הגדולים שלו. להיכנס לאתר זה בסיסי, להיכנס לפייסבוק של החברה – זה מאסט.

תבוא סקרן

תתעניין - יש גבול עדין בין לשאול על הלקוחות איתם תעבוד במסגרת התפקיד, על אופי העבודה, השעות והציפיות של המראיין, לבין לשאול יותר מדי שאלות שעשויות להתפרש כחוצפה, חטטנות ואפילו ניסיון 'לחלוב מידע' מהמראיין. לשאול שאלות זה לגיטימי, מראה על התעניינות ולא פחות חשוב - אחת ההזדמנויות היחידות של המרואיין להבין האם התפקיד באמת מתאים לו. לדעת מתי להפסיק זה חשוב לא פחות.

למה אתה

מרואיינים מופתעים פעמים רבות מהשאלה הלגיטימית "למה כדאי לי להעסיק אותך?". זו אולי אחת התשובות הכי חשובות שתתנו בראיון - לא רק כי את/ה פרפיקציוניסט, כריזמטי וחד אבחנה, אלא באמת - מה יש בך שהופך אותך למיוחד. למי שנמצאים בתחילת הדרך ועוד לא בטוחים מה התשובה לשאלה הזאת - אפשר להיעזר בממליצים ולהבין למה הם משבחים אותך ומה עשית כדי לזכות בהמלצות שלהם.

למה אנחנו

ייעוץ תקשורת זה לא בשביל כל אחד. זה תחום שדורש הרבה קרבות והרבה הקרבות, ולרוב האנשים במקצוע - זה בא מהבטן.  כל מי שנכנס לתחום צריך לחשוב למה הוא רוצה להיות דווקא ביחסי ציבור ולדעת לנמק את הבחירה. אם כבר החלטתם שיחסי ציבור זה בשבילכם - תהיו מוכנים גם עם תשובה טובה לשאלה "למה בן חורין אלכסנדרוביץ'?" ולא כל משרד אחר.

תדגיש ניסיון רלוונטי ותדבר לעניין

לא עצה מקורית במיוחד אבל בכל זאת - כבר בשלב קורות החיים, תבליט את הניסיון הרלוונטי שלך ותפתח איתו גם בראיון. מראיין שפוגש עשרות אנשים לאותו תפקיד רוצה להגיע ישר לעניין, לשמוע מי את/ה ואיך אתה יכול לעזור לו. אגב, זו עצה שתקפה ל-90% מהשיחות שתנהל בתחום.

תהיה מוכן להפתעות

Study case בזמן אמת על מקרה אקטואלי שכולם מכירים, או שאלות על לקוחות קיימים שהיית אמור לעשות לגביהם שיעורי בית טרום הראיון, לא צריכים להפתיע אותך בזמן ראיון עבודה. עם זאת, לכל מראיין יש את הדרכים שלו לבחון את מי שעומד מולו ולכן לא משנה כמה מתכוננים - חשוב להיות נינוחים ככל האפשר, ליצור כימיה עם המראיין ולהיות חדים ומוכנים דווקא לשאלות הבלתי צפויות.

שאלות חובה – בכל ראיון עבודה וגם אצלנו, יבקשו ממך לתאר את עצמך לטובה ולרעה בניסוחים משתנים. החל מהקלישאה של 3 תכונות טובות ורעות ועד לניסוחים מתקדמים יותר כמו 'במה אתה טוב?' ו'מה אתה לא אוהב?'. השאלות האלה הן: א) הזדמנות להתכונן כי כמו במבחן, אלה השאלות שבטוח יופיעו. ב) הזדמנות להבריק ולרענן את המראיין העייף שיושב מולכם. ג) הזדמנות לענות בתשובה אחת על שלוש שאלות – במה אתה חזק, איך יישמת את זה בעבר, ולמה אנחנו צריכים אותך אצלנו.

אגב אל תופתעו אם כשתגיעו לראיון אצלנו שאלת שבירת הקרח תהיה 'האם עברת את המאבטחים של ברינקס בסדר?'.

אז תתחילו לחפש ושיהיה בהצלחה!

ראיונות עבודה

תגיות: 

3 Comments

נראה שאתם נהנים מהתהליך...אני

נראה שאתם נהנים מהתהליך...אני עוקב אחרי המשרד שלכם וכל הזמן רואה שאתם מחפשים תותחים...שנה ניסיון...בקטנה...שלא תהיו יקרים מידי . .ותכתבו גם ציפיות שכר...שנוכל לסנן את היקרים.
בקיצור אם הייתי לקוח...הייתי מודאג לראות את מודעות הדרושים החוזרות ונישנות.
בהצלחה

נראה שאתם נהנים מהתהליך...אני

נראה שאתם נהנים מהתהליך...אני עוקב אחרי המשרד שלכם וכל הזמן רואה שאתם מחפשים תותחים...שנה ניסיון...בקטנה...שלא תהיו יקרים מידי . .ותכתבו גם ציפיות שכר...שנוכל לסנן את היקרים.
בקיצור אם הייתי לקוח...הייתי מודאג לראות את מודעות הדרושים החוזרות ונישנות.
בהצלחה