דברים שלמדתי בעזה

התמונה של צליל אחרק

מה הקשר בין מלחמת העולם הראשונה, מבצע 'צוק איתן' ושדה הקרב התקשורתי? אסטרטגיה תקשורתית, בדיוק כמו אסטרטגיה צבאית, חייבת להתקדם עם הזמן...

הטכניקה הצבאית המודרנית עברה דרך ארוכה מאז מלחמות החפירות של מלחמת העולם הראשונה, כאשר שדה הקרב רק הכיר לראשונה שתי המצאות שעתידות היו לשנות אותו- השריון וחיל האוויר. באותן שנים, חיל הרגלים היה הכוח העיקרי- אמין, זמין ומצוי במספרים גדולים. הגנרלים הוותיקים אשר חששו לאבד את כוחם התייחסו בחשדנות לכניסתם של גורמים חדשים למערכה, בדיוק כפי שחששו מכניסתה של הארטילריה הכבדה, אשר בסופו של דבר שינתה את פני המערכה והכריעה במידה רבה את המלחמה כולה.

הטנקים הראשונים שימשו בכלל כרכבי פינוי וחילוץ רפואיים וכרכבי לוגיסטיקה (מכאן מקור שמו- Tank מיכל נוזלים באנגלית), הסברה הייתה כי כלי שכזה לא יוכל להתמודד בשדה הקרב. ואכן, כאשר בסופו של דבר נשלחו הטנקים הראשונים לקרב, לא השכילו בעלות הברית לעשות שימוש טקטי ואסטרטגי נכון בכלי החדש הזה עד לסופה של המלחמה. הראשונים לפתח אסטרטגיות ייעודיות המנצלות עד תום את יתרון האש והתנועה המהירה של הטנקים היו הגרמנים במלחמת העולם השנייה עם טקטיקת ה"בליצקריג" (מתקפת-בזק).

יחסי ציבור אינסרט
טנק בריטי במלחמת העולם הראשונה. תמונה: Imperial war museum

בחלוף מאה שנים בדיוק, תמונת הקרב המודרני השתנתה לחלוטין. שם המשחק כיום הוא הצק"ח- צוות קרב חטיבתי המצוות כוחות שונים באותה המסגרת לטובת משימה ספציפית. האמריקאים מכנים אותו בשם Task-Force והבריטים קוראים לו Battle-Group (למה באנגלית זה תמיד נשמע יותר טוב?). מילת המפתח היא סינרגיה- השלם עולה על סך חלקיו. צבא שלא ישכיל לנצל את כל המרכיבים הקיימים ולשלב ביניהם באופן המיטבי ביותר, עלול להפסיד.

בסבב האחרון ברצועת עזה קיבלנו את הדוגמא הטובה ביותר לכך- כל כוח צה"ל שנכנס לרצועה היה למעשה כוח משולב המורכב מכוחות שריון, חיל רגלים, חיל הנדסה וכוחות מיוחדים כאשר לכולם מסייעים גורמי אש בדמות ארטילריה, אוויר וים וכמובן מאמץ המודיעין המשותף. אל מול כוח כזה, הפועל ביעילות, אין משימה בלתי אפשרית.

אז איפה הנקודה כאן ואיך כל זה קשור לעולם התקשורת? במידה מסוימת, עולם התקשורת המודרני דומה במידה רבה לשדה הקרב של מלחמת העלם הראשונה, ולא רק מבחינת אי—הודאות והמקריות... אנו מצויים בתקופה של חידושים טכנולוגיים רבים הנזרקים בזה אחר זה למערכה, בטרם שהספקנו להכירם ולרתום את מלוא הפוטנציאל שלהם לטובתנו.

המאבק בין כלי התקשורת הקונבנציונליים וגופי התקשורת הענקיים של העולם הישן- מערכות העיתונים והטלוויזיה העצומות, על שלל כתביהן ועורכיהן, אל מול גדודי הרשתות החברתיות החמושים במקלדות ועכברים דומה למאבק שניהלו אותם הגנרלים אשר סירבו להכיר במציאות המשתנה אל מול פניהם.

קשה להאמין, אך גם כיום אנו נתקלים לעיתים בלקוחות אשר טוענים כי הרשתות החברתיות הן אופנה חולפת וכי לא ימצא תחליף לעיתונות הממוסדת הישנה והטובה. ובכן, הם רק חצי טועים (או חצי צודקים, תלוי באיזה צד אתם). הרשתות החברתיות, על שלל הגוונים, השפות והקהלים השונים המרכיבים אותן (זה למעשה חטא להתייחס אל כולן כמקשה אחת) כאן כדי להישאר. אדרבא, בשנים הקרובות אנו צפויים לראות אף עלייה בכוחן של אותן רשתות המונים מקוונות וכניסה של פלטפורמות חומרה נוספות (כגון גוגל גלאס) אשר יעשירו את המרחב הווירטואלי בדרך ליצירה של ממד חמישי - הממד הקיברנטי, במציאות האנושית (לצד שלושת ממדי המרחב וממד הזמן).

התנהלות תקשורתית נכונה במציאות הנוכחית היא כזו היודעת לשלב בין כלל הכלים התקשורתיים הקיימים לכדי גיבוש תכנית פעולה אסטרטגית וטקטית העושה שימוש נכון וטוב הן בכלים המסורתיים והקונבנציונליים כגון עיתונות וטלוויזיה, אך לא פחות חשוב מכך- יודעת לנצל את היתרונות של כלי המדיה החדשה, לצד הישנה, להשגת האפקט הטוב ביותר האפשרי.

מוקדם עדיין להספיד את העיתונות הכתובה, כפי שטרם נמצא תחליף ראוי לחייל הרגלי הפשוט והאמין, כך לעיתון היתרונות שלו. אך את היתרונות הללו יש לחזק באמצעות תמיכה נכונה ומקצועית באמצעי מדיה דיגיטליים, על שלל סוגיהם על מנת להביא לשיא את המהלכים התקשורתיים הגדולים של המחר.

ייעוץ תקשורת אינסרט

עד שזה יקרה, כדאי שנלמד לשלב...

צליל אחרק הוא יועץ תקשורת דיגיטלית בבן חורין אלכסנדרוביץ' וכותב בבלוג אינסרט

תגיות: 

1 Comment

"בדיוק כפי שחששו מכניסתה של

"בדיוק כפי שחששו מכניסתה של הארטילריה הכבדה, אשר בסופו של דבר שינתה את פני המערכה והכריעה במידה רבה את המלחמה כולה..". . משפט המפתח כאן.