דרושה "כיפת ברזל" דיגיטלית שתגן מפני 'סיקרט'

התמונה של גל זרביב

אולי זה בגלל שאני כבר עברתי את ספקטרום הגילאים שהאפליקציה הזו מטווחת, אבל כנראה שנחשפתי אליה די באיחור ובעיקר דרך כתבות בתקשורת. עושה רושם שבזמן לא רב, האפליקציה המדוברת ביותר היום בישראל הצליחה לבצע יותר חיסולים ממוקדים משביצע צה"ל במבצע "צוק איתן". הבעיה היא שגם ה"מחסלים" וגם ה"מטרות" של "סיקרט" הם ילדים ובני נוער ולא טרוריסטים מבוקשים.

אינני מורה ואינני אם למתבגרים, אבל הפוטנציאל האכזרי של האפליקציה הדיר הלילה שינה מעיני.  עצוב לגלות שערב פתיחת שנת הלימודים יש כל כך הרבה ילדים שחוששים לחזור לבית הספר. והתמונות שצצות ועולות בעיני רוחי הן תמונותיו של דודאל מזרחי בן ה-15 ז"ל ששם קץ לחייו בגלל הטרדות בפייסבוק מחד. ומאידך, התמונות הנוראיות מן הטבח בבית הספר קולומביין שאירע ב-2007 במהלכו ירו למוות שני בני נוער שחשו דחויים ב-12 מחבריהם לספסל הלימודים ופצעו עשרות.

וכן, המרחק בין החיסולים הממוקדים בפייסבוק או באפליקציה האנונימית לבין חיסולים בשטח הוא עד כדי כך קצר.

זכורים לכולנו איומי שביתות המורים בדיוק במועד הסמלי הזה – ערב פתיחת שנת הלימודים שלרוב התקיימו במטרה לשפר את תנאי העסקתם (ובצדק).

אינסרט ניהול משברים

מורים יקרים - היום ניצבת בפניכם הזדמנות נדירה לשלב ידיים ולמחות כנגד כלי שפוטנציאל ההרס שלו לנוער ולחברה הישראלית שקול לטילי חמאס. כבר הוכח הלכה למעשה שמעטה האנונימיות של "סיקרט" הוא קרקע פורייה לגילויי אלימות מילוליים. וכאמור, ניסיון העבר מלמד שהמרחק מכאן לאלימות פיזית אינו רב, אלימות פיזית כלפי אותם ילדים שקבל עם ואפליקציה דמם הותר. בגילאים הללו הגבולות גם ככה מתערפלים -  בין עיקר לתפל, בין מותר לאסור, בין נכון לשגוי ובעידן בו כולנו חשופים כל כך למעשי אלימות שנעשים יום יום ושעה שעה בארץ ומסביב לעולם, ע"י אינדיבידואלים, קבוצות מאורגנות ומדינות, סכנת האסקלציה ברורה ומידית יותר מתמיד .

זוהי שעת מבחנם של ארגוני המורים, ועדי ההורים, מועצות התלמידים ומערכת החינוך כולה שצריכים למצוא פתרון מערכתי להתמודדות עם הסכנות שמציבה האפליקציה.

התלמידים והנוער בישראל זקוקים לכיפת ברזל דיגיטלית שתגן עליהם מפני עצמם. מערכת החינוך בישראל זקוקה ל"עמיר פרץ" משל עצמה שישכיל לצפות את אירועי העתיד עכשיו ולא לאחר שתתרחש הטרגדיה שכולנו חרדים מפניה.

עוד 5 דברים שכדאי שנתחייב לעשות ברשתות החברתיות?

 

גל זרביב היא יועצת תקשורת במחלקה העסקית של בן חורין אלכסנדרוביץ' וכותבת בבלוג אינסרט

תגיות: 

3 Comments

האם יש מקום לחקיקה בנושא ?

האם יש מקום לחקיקה בנושא ? בכל מקרה יש מקום לעשייה חינוכית בנושא. ישר-כח , גב' זרביב

התמונה של גל זרביב

ברמה העקרונית יש כבר חקיקה

ברמה העקרונית יש כבר חקיקה בנושא תחת חוק לשון הרע, לפיו בצו בית משפט ניתן לחשוף את זהותו של טוקבקיסט. לצערי המקרה של סיקרט שונה, משום שקהל המשתמשים העיקרי של האפליקציה הם ילדים ובני נוער ולא ברור כמה הליך משפטי יפתור את הבעיה החברתית שהאפליקציה מעמידה בפניהם. להערכתי, הפתרון הוא בעיקר מערכתי - חינוכי. ייצור כלים שיסייעו לצוות החינוכי, להורים ולילדים עצמם להתמודד עם סיקרט - אתגר אחד מיני רבים בעולם של זמינות ונגישות כל כך גבוהה של תכנים ודעות.