לא לחסום את סיקרט

התמונה של נועם פורר

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס פנתה לשרי המשפטים והתקשורת בכדי שיפעלו לחסימת אפליקציית המסרים האנונימיים "סיקרט" בישראל, בדומה לצעד דומה שנעשה בברזיל, זאת לאחר שהועלו לאפליקציה, לדבריה, פרסומים שקריים ופרובוקטיביים הגורמים עוול לילדים ובני נוער ברחבי הארץ.

האפליקציה מאפשרת לאנשים לכתוב מסרים בצורה אנונימית, ולקרוא מסרים שכתבו חבריהם וחברים של חבריהם, מבלי לדעת מי הכותב. האנונימיות כאן, בדומה לטוקבקים, היא למראית עין – שכן יוצרי האפליקציה מצהירים שנתוני הכותב שמורים במערכת וצו בית המשפט יגרור חשיפת הכותב.

 

הערך של אנונימית בעידן שלנו הוא חזק מאוד, ועם הכוח הזה מגיעה גם אחריות גדולה. אפליקציות מסרים אנונימיים, כמו 'סיקרט', מאפשרות להעביר מסרים כנים ואנושיים, תוך התייחסות לגופו של עניין, ולא לגופו של אדם שכתב את המסרים. קהילות בעילום שם מאפשרות לאנשים לומר דברים חשובים, שלא היו נכתבים אם כותביהם היו צריכים לצרף את שמם האמיתי. כתבי הפדרליסט, שעודדו את יצירת החוקה האמריקאית, נכתבו בפסבדונים; וגם דוד בן-גוריון כתב מאמרי דעה לעיתון "דבר" תוך שימוש בשם עט, בכדי שהדיון בתוכן יהיה ענייני, מבלי שיתייחסו אליו כאל מאמר מעת ראש הממשלה.

סיקרט מאפשר לאנשים בדיכאון להתריע שהם במצוקה ולקבל סיוע אנונימי מצד חבריהם האנונימיים, הוא מאפשר לייצר שיח סביב אירוע פוליטי בצורה חופשית, ויחד עם הטוקבקים, מהווה כלי כמעט יחיד של האדם הרגיל לבטא את דעתו ולומר את עמדתו – גם כשהוא כועס. למעשה, הוא לוקח את הדמוקרטיה הדליברטיבית, ההתדיינותית, צעד אחד קטן קדימה בכך שהוא באמת יוצר שיח חופשי ושווה בין בני האדם.

 

חסימת האפליקציה תיתן להורים תחושה מזויפת של ביטחון. אין ספק שאף הורה לא רוצה שילדיו ייחשפו, ובוודאי שלא ייפגעו, מבריונות ברשת, אבל סגירה מוחלטת של האפליקציה "בשם השמירה על הילדים" רק תפגע בהם. גם לילדים יש זכות לחופש ביטוי ודיבור. אמנת האו"ם בדבר זכויות הילדים, מבטיחה לאזרחים של המחר את הזכות לחופש הביטוי, כולל "חופש לחפש, לקבל ולמסור מידע ורעיונות מכל סוג, ללא גבולות, אם בעל פה, בכתב או בדפוס, בצורת אמנות, או בכל אמצעי אחר לפי בחירתו של הילד". אמנם, האמנה מכירה בכך שמימוש הזכות עשוי להיות כפוף למגבלות מסוימות, למשל על ידי בתי הספר או ההורים, אבל היא מגנה על ילדים מפני צנזורה ממשלתית.

הורים צריכים לצייד את ילדיהם בכישורים הנחוצים להם בכדי לנווט את דרכם בעולם הדיגיטלי – בדיוק כפי שהם עושים בעולם המציאותי. צנזורות וחסימת אפליקציות הן לא תחליף לשיחה בין הורה לילדיו – וכמובן, איש אינו מכריח להשתמש לסיקרט. ניתן למחוק את האפליקציה ממכשיר הטלפון במחי קליק, וראוי להורים שיציעו לילדיהם את הדרך הזאת.

 

האינטרנט, על הרשתות החברתיות הפועלות בו, הוא לא רק אלמנט נוסף בשיח הדמוקרטי, אלא הבורג המרכזי של התרבות הדמוקרטית בעשור האחרון. אפליקציית 'סיקרט' היא מרחב פוליטי, שדה רב-כיווני, שמאפשר לנו לשפר את חיינו האזרחיים ומעודד אותנו לדבר בחופשיות, לקיים דמוקרטיה התדיינותית חופשית ופתוחה. כמו כל כלי טכנולוגי, הוא יכול לשמש להרס, אבל בשימוש הוגן יכול לשפר את החיים של כולנו כאן. תפקידנו כאזרחים, כמחוקקים וכהורים, לסייע בהבניית שיח חופשי ולא פוגעני ולא למנוע מאיש לדבר.

 

נועם פורר הינו מנהל מחלקת דיגיטל בחברת בן חורין אלכסנדרוביץ – אסטרטגיה, תקשורת וניהול משברים, וכותב בבלוג אינסרט

תגיות: