זהירות, שוטר לפנייך! #איני_הפושע

התמונה של נועם פורר

הנה מהלך שבמדינת ישראל היו מתייחסים אליו בגיחוך – אבל בארצות הברית, הוא רציני ותופס תאוצה. גורמים בתחנות משטרה ברחבי ארצות הברית מבקשים מחברת גוגל, הבעלים של אפליקציית Waze, לכבות את התכונה המתריעה על שוטרים בסביבה, בטענה שהיא יכולה לעודד פושעים לרצוח שוטרים (!). לא פחות. יושב ראש ועדת הטכנולוגיה באיגוד השריפים בארצות הברית אמר - "גוגל צריכה להתנהג כמו אזרח משתף פעולה כפי שהם תמיד התנהגו, ולהסיר את התכונה הזאת בלי שהממשל יכפה עליהם לעשות כן".

הידיעה הזאת יכולה אולי להיראות אזוטרית לאזרחי ישראל שמתאימים את מהירות הנסיעה שלהם בהתאם להוראות הגשש החיוור או חיקוי של רס"ר, אבל היא גם מעוררת שאלות מעניינות בנוגע ליחסים שבין ביטחון הציבור, הזכות לפרטיות וכמובן חופש הביטוי.

הרקע לפניית השריפים, הוא פוסט שהעלה תושב ניו יורק לחשבון האינסטרם שלו, בו הוא מאיים לרצוח – למסר נלווה צילום מסך מתוך Waze של מפה וסימן "שוטר לפנייך". זמן מה לאחר מכן, אותו אזרח ירה למוות בשני שוטרים.

לגוגל יש מערכות יחסים מורכבות עם ממשלות ברחבי העולם ועם גורמי אכיפת חוק. החברה עבדה בשיתוף פעולה מאסיבי עם הממשל האמריקני בכדי להגן על עצמה מפני פריצות של האקרים סיניים בעבר, ומעבירה למשטרות ומשטרים ברחבי העולם תכתובות מיילים ומידע נוסף על הגולשים המשתמשים בשירותי גוגל.

השאלה היא היכן עובר הגבול. היעתרות לבקשת המשטרה במקרה הזה, יכולה להוביל להסכמה לדווח על מהירות הנסיעה שלנו. הרי אזרח שנוסע מעל המהירות המותרת הוא עבריין, ואם הוא עבריין – אז Waze בתור "אזרחית טובה" שמנטרת את מהירות הנסיעה צריכה לדווח עליו.

ישנן דרכים רבות בהם אנשים יכולים להפר את החוק באמצעות Waze. עבריינים יכולים לשדוד בנק, ולבדוק באפליקציה אם יש משטרה בסביבה. הם גם יכולים להשתמש ב- Waze בכדי לטשטש את עקבותיהם בתוך פקק מדווח או להפך – בכביש נקי מתנועה.

 

האם גוגל וכלים טכנולוגיים מבוססי רשתות חברתיות- כלומר, פלטפורמות המבוססות על המעשים שלנו - יעזרו לעבריינים או למשטרה ב"עבודתם", היא שאלה מעניינת שמעוררת הרבה מחשבה. בפרק הספיישל של "מראה שחורה" ששודר לפני חודש [ספוילר], המשטרה נעזרת בטכנולוגיה עתידנית של שכפול המוח לצרכי IoT ("האינטרנט של הדברים") בכדי לשחזר פשע, לגרום לרוצח להתוודות בפני "מדובב" ואפילו – להעניש אותו בדרך אכזרית במיוחד.

הטכנולוגיה היא כלי ניטראלי. אנחנו בוחרים איך ובמה למלא אותו. גם אם עבריינים ישתמשו בטכנולוגיה לצורך ביצוע עבירות, המשטרה תדביק אותם. ביטול כלי טכנולוגי, אפליקציה או תכונה באפליקציה היא לא הפתרון המתאים למניעת פשעים. 

 

נועם פורר הינו ראש מחלקת הדיגיטל של בן חורין אלכסנדרוביץ' וכותב בבלוג אינסרט

תגיות: