סקס שמוכר או הישראלי המכוער?

התמונה של גילי אלקבץ

לפני כשבוע חשף מאור צור כתב הפלילים של חדשות 10, סרטון בו מתועדת אישה צעירה מקיימת יחסי מין על בר במועדון אלנבי 40. הסרטון צולם על ידי כמה מהבליינים במועדון באותו הערב. האישה שהפכה במהרה לאות וקיבלה את הכינוי א', תועדה מקיימת יחסי מין עם כמה גברים כשהיא שיכורה לחלוטין. מהר מאוד הסרטון הפך ויראלי ועורר סערה ציבורית גדולה שעסקה בעיקר בחיפוש אשמים. א' ניצבה בלב הסערה וזכתה להאשמות קשות מצד כל מי שידו קלה על המקלדת. נקודת ההתפתחות בסיפור התרחשה כאשר א' התראיינה בחדשות 2 ומסרה את גרסתה לאירוע. בראיון איתה אמרה בין היתר כי אם היא לא הייתה שיכורה היא לא הייתה מגיעה לסיטואציה הזו.

בדיעבד אפשר לומר כי הדיון נע בעיקר סביב יכולת ההכלה שלנו וחידוד גבולות המוסר החברתיות. שתי טענות הובילו את הדיון: הטענה כי מדובר באייטם צהוב, לא מבוסס עובדתית ומשפטית ואין לו שום קשר לחדשות. הצועדים בנתיב זה ציינו כי א' לא הגישה תלונה במשטרה, אם היא לא רצתה למה הגיעה עם בגד ים למועדון, מדובר בבחורה לא נורמטיבית, עובדות המקרה לא מתיישרות עם החוק הפלילי. ודיון סביב הטענה כי נעשה במועדון אלנבי 40 מעשה חמור, בעלי המועדון והנוכחים בו חצו את הגבולות כאשר תיעדו את המתרחש ולא עשו דבר על מנת לעצור את מה שהם כינו אונס קבוצתי.

תפקיד חשוב ומכריע היה לתקשורת בהתפתחותו של הסיפור וזאת משום ששתי הטענות שהובילו את השיח שמו מולנו מראה מוסרית גדולה. אם התקשורת הייתה מחליטה לזרום עם הקונצנזוס כנראה שמעולם לא היינו נחשפים לסיפורה של א'. יתרה מזאת, סיפורה של א' הוא לא הסיפור הראשון ובטח שלא היחיד המתרחש במחוזותינו. רוב העיתונאים בוחרים שלא להעלות סיפורים מסוג זה לסדר היום הציבורי וזאת משום שמדובר בסיפור בעל רגישות גבוהה גם ברמה המשפטית ובעיקר ברמה האישית. לא מן הנמנע תרחיש בו א' הייתה תובעת את חדשות 10 ואת הכתב או חמור מזה פוגעת בעצמה לאחר שידור האייטם וגל התגובות. רמת האחריות העיתונאית הנדרשת לפרסום סיפור מסוג זה היא בין הגבוהות ביותר במקצוע וכאמור עיתונאים לרוב מעדיפים שלא לקחת את הסיכון.

פרסום סיפורה של א' על ידי כתב הפלילים של חדשות 10 והפולו אפ בחדשות 2 הם צעד משמעותי לתפקידה של התקשורת בהוויה החברתית בחיינו. אפשר לומר כי החברה הישראלית בתוכה גם התקשורת הכינו את הקרקע לפרסום סיפורה של א' מה שהוביל גם להצלחתו: בשנים האחרונות ובעיקר השנה, בזכות הרשתות החברתיות והיכולת שלנו לשלוף מצלמה בכל סיטואציה, אנחנו חשופים לתופעות מכוערות ואלימות שמתרחשות בתוכנו, החל מפרסום סרטון השוקולד ועד לפתיחת עמוד הפייסבוק המוצלח 'נלחמים בישראלי המכוער' בו זכה כל מי שעבר על חוקי המוסר לשיימינג המשרת את ערכי החברה.

טענה נוספת לכך שהסיפור זכה לסיקור רחב נעוצה במרכיבי הפרשייה שכן מדובר בפרשיית מין והמיתוס הידוע שסקס מוכר הפך את הסיפור לאטרקטיבי ומעניין. טענה זו נשללה על הסף כאשר א' מסרה את גרסתה בחדשות 2 וטענה כי אם היא לא הייתה שיכורה לא הייתה מקיימת יחסי מין עם אף אחד מבאי המועדון. אמירתה זו זכתה לכותרת של אותו אייטם.

האבולוציה התקשורתית של הסיפור למעשה הביאה לסיקורו הנרחב ולהצלחתו כאשר מה שהוביל את סדר היום הציבורי בימים האחרונים היה שורה של פיגועים בהם נרצחו חפים משפע על ידי אויבינו. למרות ואולי על אף התחרות חסרת הפשרות בין גופי התקשורת בישראל, נחשפנו לקו אחיד בסיקור האירוע בשני גופי התקשורת החזקים ביותר בזירה התקשורתית. מכאן כי מדובר בסיפור שהוא מעל הכל מראה חברתית ומוסרית.

רגע השיא בסיפור 'סרטון הסקס באלנבי 40' היה כאשר מאות גברים ונשים יצאו להפגין אל מול דלתות המועדון ביום שלישי האחרון בדרישה לסגור את המועדון ולהעמיד לדין את המעורבים בפרשה. עמדות שידור של חדשות 10 וחדשות 2 ניצבו במקום כחיילים היוצאים לקרב. עיתונאים מכל כלי התקשורת הסתובבו בין המפגינים והמפגינות וביקשו ללמוד על תחושותיהם. בהפגנה הייתי יחד עם נשות ארגון נעמת בראשם עומדת גליה וולוך. נדהמנו מהשיח הער סביב הנושא שבא מאזרחים הצמאים לצדק ולמוסר.

ערב ההפגנה כתב הפלילים של חדשות 10 רשם לעצמו ולחברה הישראלית כולה ניצחון כאשר הפרקליטות הוראתה למשטרה לפתוח בחקירה בחשד לאונס במועדון אלנבי 40. האם בסופו של דבר יהיו מי שיעמדו לדין בגין אונס? זה כבר יהיה המבחן של הרשויות שחובתם להגן על ערכי החברה.

 

גילי אלקבץ היא יועצת תקשורת במחלקה הציבורית של בן חורין אלכסנדרוביץ׳ וכותבת בבלוג אינסרט