הפצת תמונה של מחבל הרוג? תרמת לתעמולה שקרית

התמונה של אביתר גת

פיגוע רודף פיגוע, דקירה רודפת דקירה - ותמונות של מחבלים ומחבלות הרוגים לא מפסיקות לרוץ. לא עוברות דקות אחדות וכבר בווטסאפ וברשתות החברתיות אנו רואים אותם מתבוססים בדמם בתמונות ובסרטונים לא מצונזרים.
הפצת התמונות וסרטוני הזוועה פוגעת בכולנו. היא פוגעת בכל אחד מאתנו באופן אישי, שלא לדבר על מאמצי ההסברה הישראלים והחוסן הלאומי.

מבלי להיכנס לסוגיות "פורנוגרפיית המוות", אם בעבר שמענו וקראנו תיאורי זוועה, היום אין צורך בתיאורים. הם נוכחים בכף היד שלנו. נפש האדם הסביר, בוודאי של הילד, אינה מסוגלת ולא צריכה להכיל זוועות כאלו. זאת לא הוליווד, אלה החיים עצמם. וכשמדובר בחיים עצמם – יש לכך השלכות עליכם ועל הילדים שלכם.

גם אם תגידו שהנפש שלכם חסינה (היא לא) – מה עם ה"נפש" של האומה? האם תמונות המחבלים עוזרות לה? יש שיאמרו שהתמונות מחזקות את הציבור כי "הנה הראנו למחבל הזה מה זה". מחקרי פסיכולוגיה של הטרור (דוגמא) מוכיחים דווקא את ההיפך – בעקבות הפצת תמונות זוועה הציבור הישראלי נכנס לחרדות, לפחד ולפאניקה. בדיוק מה שרצה להשיג הטרור.

במקביל, הצד השני מנצל את תמונות הזוועה. מי שחושב שהתמונות והסרטונים מרתיעים אותו או גורמים לו לשנות את דרכו – שיחשוב שוב. הצד השני מנצל בציניות ובשקריות את התמונות והסרטונים לצורכי תעמולה והסתה. 'הפלסטיני דקר? מה פתאום?! הוא הקורבן! הנה, תראו בתמונה ובסרטון איך יורים בו ומוציאים אותו להורג'. בכך הופכות התמונות לכלי תעמולה שקרית.

יהיה מוזר להעלות תמונות של מחבלים הרוגים במאמר נגד הפצת תמונות כאלו, אבל הנה מספר דוגמאות לשימוש השקרי ברשתות הפלסטיניות בתמונות המחבלים. מיותר לציין שבכל המקרים אין התייחסות כנה לנסיבות שהביאו למותם.

המחבל בן ה-13 בפסגת זאב הוא מוחמד א דורה החדש:

"הוצאה להורג של ילדה פלסטינית על ידי שוטרים ישראלים" (פיגוע בגבעת התחמושת בירושלים):

מתנחלים תוקפים "גברת פלסטינית" באמתלה שהתווכחה עם נהג מונית ישראלי.
#הטרור #ישראל #כיבוש #פלסטין (ניסיון דקירה, תל אביב)

"פלסטינים נורו", "לכאורה" (פיגוע בארמון הנציב)

אם צריך לאפיין את "שגרת" גל הטרור הנוכחי, אפשר לומר שלרשתות החברתיות מקום מרכזי, כמו בכל הסבבים בשנים האחרונות. זה מתחיל בצעירים ונערים שנחשפים לתעמולה ברשתות (ושלא יודעים או זוכרים את ימי "חומת מגן"), זה ממשיך במצלמים והמשתפים, מסתיים בתמונות הזוועה -וחוזר חלילה. פעם ההסתה שודרה ברדיו, נוספו העיתונים והטלוויזיה – ועכשיו גם הרשת.

הטענה כי התמונות "יפחידו את המחבל הבא" מעידה על בורות בכל הקשור לפסיכולוגיה של הטרור הערבי. התמונות אינן מפחידות את המפגע הפוטנציאלי הבא, הן דווקא מדרבנות אותו. ובכך, מבלי שהתכוונתם, תרמתם לתעמולה שקרית, הנעתם את ההסתה הבאה ואת הפיגוע הבא.

אל תעשו את זה. 

 

אביתר גת הוא יועץ תקשורת דיגיטלית בבן חורין אלכסנדרוביץ' וכותב בבלוג אינסרט