נראה אם תצליחו: פליטת פה או ירייה מכוונת?

התמונה של מוריה בן יוסף
 
 

 

מצעד "פליטות הפה"  2015 - התשובות

בנימין נתניהו – "היטלר לא רצה להשמיד בשעתו יהודים, חוסייני שכנע אותו"

רקע: הדברים נאמרו על ידי ראש הממשלה בקונגרס הציוני בירושלים באוקטובר האחרון. נתניהו שדיבר על קורותיו של סבו שהגיע לארץ בראשית שנות ה-20 של המאה הקודמת התייחס לתקיפות של הישוב היהודי בארץ באותן שנים בעידודו של המופתי של ירושלים חאג' אמין אל-חוסייני וקשר זאת גם למאבק על הר הבית ולאמרה מעוררת המחלוקת כי הרעיון להשמדת היהודים הגיע מהמופתי.

מתוכנן או לא: ניתן להניח כי האמרה שתפסה כותרות בינלאומיות ואף הביאה את קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל לאשש שוב את העובדה כי הנאצים וגרמניה בתקופת הרייך השלישי הם שהיו אחראים להשמדת היהודים, עברה את עיניהם של כותבי הנאומים והיועצים של נתניהו, שכן הדברים נאמרו במסגרת נאום מסודר. על פי דיווחים בתקשורת נתניהו אף אמר בעבר דברים דומים, גם מעל במת הכנסת.

בנימין נתניהו – "המצביעים הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפי"
רקע: הדברים נאמרו על ידי ראש הממשלה ביום הבחירות לכנסת העשרים, ב- 17 במרץ השנה, במסגרת סרטון שפרסם נתניהו במאמץ אחרון לעלות את אחוזי ההצבעה של מצביעי הליכוד.

מתוכנן או לא: ההתבטאות שזכתה לתשומת הלב של התקשורת העולמית, גררה ביקורת רחבת היקף נגד נתניהו בארץ ובחו"ל ואף זכתה לדף ויקיפדיה משל עצמה, נאמרה במסגרת סרטון וידאו בן כחצי דקה שבוא נראה נתניהו כשמאחוריו מפת המזרח התיכון ודגל ישראל. ניתן להניח כי התסריט תוכנן בקפידה בניסיון להלחיץ את בוחרי הליכוד וגוש הימין בכללותם, ולגרום להם לצאת לקלפיות.

בוז'י הרצוג – "אני אשמור על נתניהו מאוחדת"
רקע: במסגרת עימות בינו לבין ראש הממשלה נתניהו בתכנית "פגוש את העיתונות" מספר ימים לפני הבחירות ב-14 במרץ השנה, אמר יו"ר האופוזיצה יצחק הרצוג כי "אני אשמור על נתניהו מאוחדת, מלוכדת בריבונות ישראל", במקום "ירושלים מאוחדת..."

מתוכנן או לא: הטעות המבדרת של מי שבאותו השלב עוד נתפס כמועמד המוביל לראשות הממשלה זכתה אמנם לאזכורים, חיוכים ודאחקות בקרב הציבור ואמצעי התקשורת, אך מן הסתם מקורה היה בבלבול רגעי.

מירי רגב – "בעולם התרבות אנשים קפוצי תחת"

רקע: שרת התרבות והספורט אמרה את הדברים בראיון למגזין "את" ביוני האחרון, בעיצומו של העימות בין השרה לאומנים וגופי תרבות שונים, על כך שלא תתמוך באמנות שתעשה דה-לגיטימציה למדינת ישראל.

מתוכנן או לא: ההתייחסות המלאה  - "ידעתי שאני הולכת לעבוד בשביל אנשים כפויי טובה... בעולם התרבות אנשים קפוצי תחת, צבועים, תככנים, כפויי טובה. לא היה בא לי לעבוד בשביל כפויי טובה", זכתה לאזכורים נרחבים גם באמצעי התקשורת וגם ברשתות החברתיות, ועוררה לא מעט תגובות משני הצדדים. נראה כי רגב (שלא אחת יוצאת באמרות שנויות במחלוקת) יודעת היטב אילו תגובות עלולים לעורר דבריה, אך עושה זאת באופן מודע ומחושב. 

יאיר גרבוז – "מנשקי קמעות ועובדי אלילים השתלטו על המדינה"
רקע: במסגרת עצרת גוש השמאל שהתקיימה כ-10 ימים לפני הבחירות במרץ השנה, תחת הכותרת "ישראל רוצה שינוי", האשים הפובליציסט ואיש הרוח יאיר גרבוז, מספר קבוצות בציבוריות הישראליות בהשפעתן השלילית על המתרחש במדינה. בנאומו שכונה לאחר מכן נאום ה"קומץ" יצא גרבוז בין היתר נגד מי שכינה "מנשקי הקמעות, עובדי האלילים והמשתחווים ומשתטחים על קברים קדושים".

מתוכנן או לא: הדברים שזכו להד תקשורתי רב ועוררו שיח סוער ברשתות החברתיות, נאמרו במסגרת נאום מתוכנן וכתוב מראש, שנועד לאוזניהם של באי העצרת והתקשורת שסיקרה את האירוע. גרבוז הואשם בהתנשאות ובשימוש בסטריאוטיפים עדתיים וגזעניים, ונאומו אף הושווה לנאום הצ'חצ'חים של דודו טופז. לא ברור עד כמה מארגני האירוע היו מודעים לתוכן הדברים או להד שהם עלולים לעורר, אך יש כאלה שמייחסים לנאום את הסיבה המכרעת שבגינה הפסיד המחנה הציוני בבחירות.

מוטי יוגב – "על בג"צ צריך להרים כף של טרקטור D-9"
רקע: יוגב, חבר מפלגת הבית היהודי וועדת חוץ וביטחון, אמר את הדברים בסוף יולי האחרון כתגובה להחלטת בג"צ על הריסת בתי יהודים בבית אל. יוגב שהגדיר את ההחלטה כ"שרלטנות של בג"צ וחוסר צדק" המשיך את דבריו בהצעה "להעלות על בג"צ עם טרקטור D-9" והכריז כי "כמערכת מחוקקת נדאג לרסן את השלטון המשפטי במדינה ואת הזנב שמכשכש בכלב".

מתוכנן או לא: ניתן להניח שהדברים שנאמרו ב"לייב" במסגרת ריאיון של יוגב לערוץ 7 במסדרונות הכנסת, כשהוא מכוון לקהל בוחריו, לא עברו ביקורת של יועצים ודוברים. כצפוי, הם עוררו סערה וגררו ביקורת קשה משני צדי המתרס הפוליטי.

בצלאל סמוטריץ' – "חבורה של נשים צעקניות"
רקע: חברו לסיעה של מוטי יוגב אמר את הדברים בתחילת נובמבר במהלך דיון בוועדת הכספים בכנסת במסגרת ויכוח שהתפתח בינו לבין חברת הכנסת תמי זנדברג בעקבות דברים שנשא בוועדה יו"ר כיל, ניר גלעד.

מתוכנן או לא: הדברים המלאים – "נמאס לי, נמאס לי שיש כאן קול אחד בלבד, חבורה של נשים צעקניות, סליחה סליחה גם מיקי, גם מיקי רוזנטל. יש כאן קול אחד בלבד כבר חודש", נאמרו בעיצומו של ויכוח סוער, ומן הסתם לא עברו סינון כלשהו. דבריו של סמוטריץ' שבו במקום זכה לתגובה חריפה למדי מח"כ זנדברג - "אתה שוביניסט ושקרן. שב בשקט ותסתום את הפה שלך. אתה הומופוב גזען", עוררו לא מעט ביקורת בשיח הציבורי.

ג'ודי שלום ניר מוזס על אובמה: "Black and weak"
רקע: שלום ניר מוזס שבעלה השר סילבן שלום משמש כמשנה לראש הממשלה, צייצה בטוויטר ביוני האחרון - "יודעים מה זה קפה אובמה? - שחור וחלש"

מתוכנן או לא: שלום ניר מוזס שהסבירה כי "ציטטה בדיחה לא מוצלחת" מיהרה להסיר את הציוץ אחרי זמן קצר ואף התנצלה, אך זה כבר עורר סערה ברשתות החברתיות ובתקשורת, והיא זכתה לביקורת קשה ולאצבע מאשימה בגין ההתייחסות הגזענית.

אילת שקד: "נאמר לי שהוא אינטליגנט"
רקע: הדברים נכתבו בינואר האחרון על ידי שרת המשפטים בקבוצת וואטסאפ של פעילי הבית היהודי, לאחר שנודע כי ראש הסיעה בנט הזמין את הכדורגלן לשעבר אלי אוחנה להצטרף לרשימה לקראת הבחירות לכנסת, שנערכו כחודשיים לאחר מכן.

מתוכנן או לא: הדברים המלאים - "נפתלי רצה לצרף מסורתי מזרחי שגדל בילדות קשה והצליח. אני מעולם לא דברתי איתו אבל נאמר לי שהוא אינטיליגנט", נכתבו על ידי שקד מתוך כוונה טובה במענה לפעילים שהתנגדו לשיריון, אך  עוררו לא מעט הדים, בפרט ברשתות החברתיות, בטענה שמדובר בהתייחסות מתנשאת וגזענית.

נפתלי בנט - "ביבי חזר בו רק אחרי שיריתי לו כדור בין העיניים"
רקע: שר החינוך ויו"ר הבית היהודי אמר לכאורה את הדברים במסגרת שיחה עם פעילי תנועתו בחודש שעבר, בתגובה להצהרות ראש הממשלה כי הוא אינו שולל מהלכים חד צדדיים.

מתוכנן או לא: האמירה שדווחה לראשונה בגלי צה"ל עוררה הד לא קטן וסוקרה באמצעי תקשורת רבים נוספים. על פי הדיווח, השר אורי אריאל, חברו לסיעה של בנט, שנכח גם הוא בפגישה עם הפעילים, פנה באותו הרגע לבנט וביקש ממנו לשים לב לדבריו, מה שהביא את בנט להבהיר לנוכחים שלא ידליפו את הדברים ולחדד כי מדובר במטאפורה. מטאפורה שיתכן שהיה שווה לחשוב עליה פעמים.

 

ברור מאליו שכולנו אומרים לפעמים דברים מבלי לחשוב, בסערת רגשות או סתם כ"פליטת פה", אצל חלק זה קורה יותר מאחרים. 
הקלישאה שמומלץ לחשוב לפני שמדברים היא נכונה בדיוק כפי שלעיתים היא גם לא ישימה.
עם זאת, בכל יציאה החוצה לתקשורת או דברים הנאמרים בפני קהל – כדאי, מומלץ ואפילו חובה לקדיש מחשבה נוספת לגבי מיהו הקהל מולו מדברים, מהי המסגרת, ומהם הגבולות. הזהירות הזו יכולה לחסוך אחר כך שעות ארוכות של ניסוחי תגובה, התנצלות או הבהרה.

 

מוריה בן יוסף היא ראש צוות במחלקה הציבורית של בן חורין אלכסנדרוביץ' וכותבת בבלוג אינסרט