סרטונים ויראליים בשירות הפוליטיקאים

התמונה של נועם פורר

אנחנו נהנים מהם, אנחנו מוצפים בהם ובעיקר מחכים להם. הסרטונים הויראליים בשירות פוליטיקאים - מפלגות ומועמדים בבחירות – הפכו להיות הדרך שבה מעבירים היום מסרים. למה זה כל כך חשוב ומה נוסחת הקסם ליצירת סרטון מנצח? רק אל תלחצו על "דלג".

הדבר החשוב ביותר בקמפיינים פוליטיים הוא יצירת אג'נדה. לכל תקופה יש את הדרכים שלה ואת הטכנולוגיות שלה ליצור שיח ולקבוע את סדר היום. פרנקלין דלנו רוזוולט השתמש ברדיו בכדי לדבר אל האזרחים, ג'ון פ. קנדי כבש את הטלוויזיה ואת לבבות האמריקנים, ביל קלינטון השתמש בקמפיין 1996 בשיא הטכנולוגיה בתקופה ההיא: אתר אינטרנט, וספק אם אובמה היה מנצח אלמלא פייסבוק. היום התוכן הוא המלך, וסרטונים ויראליים וממים הם נושאי כליו הזמניים. אנשים צורכים חדשות דרך רמיקסים של נוי אלוש ויוצרים תוכן בעצמם באמצעות מחוללי גנרטורים ("בנט זה אח").

מושיק גלאמין מבקר בבית ראש הממשלה

למרות שאין קורלציה בין ניצחון בבחירות לבין הצלחה בסרטונים ויראליים, פוליטיקאים לא יפסיקו לנסות. מפלגות ומועמדים בבחירות – ובעיקר אנשי קמפיינים – תמיד מנסים להיות הכי יצירתיים, הכי בולטים והכי מצחיקים, אבל לא כמות הצפיות והיקף השיתופים הם ההיבטים החשובים, אלא דווקא היכולת להעביר את המסרים בצורה הטובה ביותר. בין אם אנחנו אנשי שיווק, עיתונאים או מועמדים לראשות ממשלה, כולנו מתחרים על תשומת לב הקהל בזירת שיח עמוסה לעייפה.

הסרטונים של נתניהו – גן ילדים, ביבי-סיטר, סרטון המשברים בלשכה, סרטון דאעש והביקור של מושיק גלאמין בבית רוה"מ, מוצלחים מכיוון שהם מעבירים את המסר בצורה מאוד אפקטיבית. גולשים שצופים בסרטונים שנתניהו מפיץ מדי מוצאי שבת, מבינים מה הוא רוצה מהם, במודע ובתת-מודע. סרטון ביבי-סיטר, למשל, גם מציג את נתניהו כמי שישמור על הילדים שלכם ואת מתחריו כמי שלא מתאימים לכך, וגם מציג את נתניהו כאנושי, נחמד ונגיש. כשנתניהו מעלה את הסרטונים הללו במוצאי שבת, הוא יודע בדיוק מה הוא עושה – הוא מכיר את עקומת הדיפוזיה החברתית - social diffusion curve, יודע מתי הסרטונים הללו יגיעו לשיא שלהם, ומתי הם ייעלמו וישותפו בצורה ספוראדית. העיתוי לא מקרי, וגם לא התוכן. מהצד השני, הסרטונים הללו יכולים לשמש חרב פיפיות לנתניהו – ראש ממשלה שמציג סרטונים המציגים אותו כבעל עוצמה מול דאעש, יכול לקבל ריקושטים בדמות סרטוני ארכיון המראים שהוא בעצמו שחרר בעבר את אחמד יאסין ועוד אלפי מחבלים, מה שסייע לבנייה מחודשת של החמאס.

סרטון הפרשיות של ביבי

יצירת סרטונים ויראליים היא לא קסם לבן, אבל היא גם לא נוסחה מתמטית. בכדי ליצור סרטונים ויראליים מוצלחים בעולם הפוליטי, קצת בדומה לדרך שבה מניעים אזרחים להצביע, צריך לדבר את השפה שלהם, ולעורר את הרגשות הנכונים. סרטונים מוצלחים צריכים להיות אישיים, חכמים, נותני ערך, ייחודיים ובו זמנית: מייצרי נרטיב ובוני שיח על בסיס הנושאים שהקמפיין מבקש לקדם.

הביבי-סיטר

סרטונים של מפלגות ופוליטיקאים לא צריכים לרדת לרמת תוכן של חתלתולים חמודים וזיקוקים, והם גם לא צריכים לחצות את הגבול בהפחדה ואיום, אלא להעלות את הרמה הכללית של השיח, ולגרום לבוחרים לייצר תגובה חזקה: בין אם מדובר בלייק ובין אם מדובר על הצבעה (עם עדיפות לפתק הנכון) בבחירות. 

נועם פורר מתראיין ב-i24 news

נועם פורר הינו מנהל מחלקת דיגיטל בחברת בן חורין אלכסנדרוביץ'

 

תגיות: