הכירו את הפוליטיקאי החדש

במאי האחרון נבחר נשיא חדש בפיליפינים. לא משהו שאמור לעניין יותר מדי אנשים בעולם, אבל הנשיא הנבחר הוא לא "סתם" נשיא של עוד מדינה. הוא הפך לנשיא שאסור לפספס אותו, ולא בגלל שחלק מהאמירות ההזויות שלו מצליחות להכות גלים בכל העולם, אלא בגלל שהוא מייצג את הפוליטיקאי החדש, כזה שלא בדיוק דופק חשבון לאף אחד.

נשיאה הבא של ארה"ב הוא לא אחר מאשר דונלנד טראמפ, וככל שדיברו עליו יותר בתקשורת כך כוחו התעצם. ומדוע דיברו עליו יותר? כי ממועמד לנשיאות המעצמה הגדולה ביותר בעולם לא מצופה להגיד למגישת חדשות ש"נוזל לה דם מכל מיני מקומות בגוף", או ש"גם אם אני אירה באנשים ברחוב, הם עדיין יבחרו בי" וכהנה וכהנה. הפוליטיקה "החדשה" מושתת על אמירות יוצאות דופן, בלשון המעטה. דונלד טראמפ היה לפני בחירתו לנשיאות איש עסקים עם פה גדול שהנחה תוכנית ריאליטי, ואפס רקורד פוליטי. לנשיא הפיליפינים לעומתו יש רקורד מכובד, על פניו – הוא בעל תואר ראשון במדעי המדינה ותואר שני במשפטים. הוא הודה באופן פומבי כי הוא ירה בסטודנט שלעג לו במהלך הלימודים, ועל אף שלא הותר לו להשתתף במצעד הסיום, הוא קיבל את התואר. הוא היה בין ראשי הערים בעלי הותק הארוך ביותר בפיליפינים, וכיהן במשך 22 שנים כראש עיר. הוא סירב במשך שנים להתמודד על הנשיאות מאחר וטען ש"שיטת הממשל פגומה". מזכיר לכם מישהו?

כמו טראמפ, מרגע כניסתו לתפקיד החליט נשיאה החדש לשנות סדרי עולם במדינתו לאחר שהורה לשוטרים במדינה לירות (ללא משפט) בכל אדם שסוחר בסמים. במסיבת עיתונים טרם הגעתו של נשיא ארה"ב לפיליפינים, החליט הנשיא הנבחר לומר כי ברק אובמה הוא "בן זונה", וסירב להתנצל על כך. מאוחר יותר גם החליט לנתק את קשריה של הפיליפינים עם ארה"ב, ידידתה הקרובה. מאז בחירתו הוא זוכה לפופולריות עצומה בארצו, ולא בכדי.

אם בעבר התרגלנו כאזרחים לבחור בסוג מאוד ספציפי של מפלגה (ימין או שמאל) שחבריה היו פחות או יותר באותו טייפ, כיום ניתן למצוא יותר ויותר פוליטיקאים חדשים – כאלו שיודעים שכדי שידברו עליך, אתה צריך להיות פרובוקטיבי. דוגמאות לפוליטיקאים כאלו לא חסר: ח"כ אורן חזן, השרה מירי רגב, ח"כ בצאלאל סמוטריץ'. לכולם מכנה משותף אחד: תצעק, ישמעו אותך. תאמר אמירות שהן אינן פוליטי-קריקורט ותקבל את העמוד השלישי בעיתון. בראיון לתוכנית "אנשים" בערוץ 2 הודתה השרה מירי רגב כי חלק מאמירותה הפרובוקטיביות מתוכננות מראש, בגלל ש"אם תדבר חלש אף אחד לא יקשיב לך, אבל אם תצעק בוודאי שכן" – וכך בדיוק פועל גם נשיאה של הפיליפינים.

לציבור נמאס לקבל פוליטיקאים מהדור הישן, נמאס מאווירה שבה הדברים נעשים בחדרי חדרים, נמאס שמשחקים לפי כללי המשחק התקינים. כבר שנים שכנסת ישראל עבור הציבור הישראלי נחשבת למעוז השחיתות, תעיד על כך כניסתו של רה"מ לשעבר אהוד אולמרט לכלא. אם תקלידו בגוגל "נשיא הפיליפינים" התוצאות שתקבלו הם עשרות אזכורים של אמירות מביכות וקשות להכלה, למשל בכך שהשווה עצמו להיטלר. רודריגו דוטרטה, נשיא הפיליפינים, הוא הנשיא מהדור החדש שאסור לכם שלא להכיר. אחריו, יגיעו עוד הרבה. ואל תשכחו איפה שמעתם את זה לראשונה. 

דניאל לאור היא יועצת תקשורת במחלקה העסקית של בן חורין אלכסנדרוביץ' וכותבת בבלוג אינסרט