כך תתמודדו עם ה-BDS ברשת

התמונה של סיון כץ

מי מאתנו לא טייל בעולם ונקלע לדיון (או במקרה הפחות טוב- ויכוח) עם תייר / מקומי שפגש והנחית עליו גל של שאלות על ישראל, צה"ל (מה? נשים באמת משרתות בצבא?!), ירושלים, ההתנחלויות, הגדר ועוד שלל נושאים שאפילו אתה בתור ישראלי לא ממש בקיא בהם. מי מאתנו לא נתקל באיזה עמוד אנטישמי בפייסבוק ובאיזה ציוץ אנטי-יהודי בטוויטר? גילויי השנאה כלפי יהודים וישראלים בעולם ובאינטרנט בכלל, רק הולכים ומתעצמים ורובנו מרגישים שאנחנו אנחנו חייבים להילחם בהם.

איך עושים את זה?

נתחיל מהמושג המפוצץ "BDS"- זה שעושה לנו צרות ברחבי העולם ואף אחד לא באמת יודע מה הוא בעצם אומר: Boycott, Divestment and Sanction, אלו הן ראשי התיבות של התנועה שמטרתה למנוע השקעות בישראל, להטיל סנקציות ועיצומים עלינו ובקיצור לעשות חרם אחד גדול בכל תחום אפשרי כנגד ישראל (פלאשבק לביה"ס היסודי מישהו?).

מאיפה הכל התחיל? אי שם בשנת 1964 הבינה הליגה הערבית שאי אפשר למוטט את ישראל בדרכי צבא ומלחמה. הליגה הגיעה למסקנה שדרך המלך היא פגיעה בחזיתות כלכליות, אקדמיות ותרבותיות ולמעשה הטלת חרם כוללני שיגרום לישראל להיות מבודדת מול שאר העולם. עם השנים צברה התנועה תאוצה וקראה לבידודה המוחלט של ישראל עד אשר תתיישר עם החוק הבינלאומי, תפסיק עם הגזענות כלפי הפלסטינים ותיענה לדרישות התנועה. ומהן אותן דרישות אתם שואלים? זכות שיבתם של כל הפליטים הפלסטינים לישראל (לפי אונר"א – 5 מיליון איש); סיום הכיבוש הישראלי ונסיגה משטחים פלסטינים; ופירוק הגדר (כן- גדר ולא חומת הפרדה).
 

אנטישמיות 2.0

כיום ה-BDS  פועל במגוון מישורים- הפגנות, תעמולות, החרמות, עצומות, פרסומים שליליים ברשתות ועוד, כאשר האקט התעמולתי המפורסם ביותר הוא שבוע האפרטהייד שנערך מדי שנה בקמפוסים רבים בעולם. התנועה משתמשת ברטוריקה של צדק חברתי אך למעשה שואפת להשמדת ישראל בעזרת טיעוני דה-לגיטימציה, פגיעה בזכויות אדם ומידע כוזב, כזה שמגיע לאדם הממוצע, זה שאנחנו פוגשים אי שם באמצע טרק בדרום אמריקה, בבטן-גב ברודוס, זה שגולש בפייסבוק ובטוויטר ולמי לא.

אז איך אפשר להתמודד עם כל זה? איך אנחנו עונים לשאלות קשות ושגויות על ישראל? כולנו יודעים שהתקשורת העולמית מוטית (לרוב, לרעתנו) ולכן התפקיד שלנו בתור ישראלים הוא קריטי בהסברת ישראל ברחבי העולם וברשת. חשוב לזכור שהכוח בידיים שלנו, ואנחנו השגרירים הטובים ביותר שיש לישראל- כי מה לעשות, אנחנו חיים כאן, שירתנו את המדינה, ולא, לא משלמים לנו להגיד את כל זה.

תקשורת אפקטיבית- איך לענות ומה להגיב?

  • לא צריך לריב – אל תתווכחו עם המגיב, נסו להראות לו את העובדות הנכונות
  • צרפו כמה שיותר תמונות וכתבות (באנגלית כמובן).  
  • הסכמה, עם הסתייגות – בשיחה אחד על אחד, שדרו אמפתיה כלפי טענת הצד השני. הכירו בטענה אך נסו להסתייג ממנה ולספר את האמת כמו שאתם מכירים אותה.
  • אם העמוד נראה לכם כמסית חשוב שתדווחו לפייסבוק ותכתבו על כך פוסט שקורא לחבריכם לעשות זאת גם, כך הסיכוי שיורידו את הפוסט גודל משמעותית.
  • אל "תחפרו" – רשמו תגובות קצרות וענייניות והסבירו בקצרה מדוע הפוסט/ ציוץ טועה בצירוף העובדות הנכונות.
  • בתגובתכם זכרו - זה הכל עניין של טרמינולוגיה, לדוגמא–אנחנו מוקפים באיומים בטחונים ובטרור ואנחנו חייבים להגן על עצמנו. לכן בנינו גדר (זוכרים? גדר ולא חומת הפרדה) שתגן עלינו מפני איומים והיא אכן הוכחה כמועילה.
  • השתמשו בהאשטגים (#) נפוצים - ‪#‎StopTheLies , ‪‎StopTheHate# ועוד..
  • בשיחה, ספרו סיפור אישי! שלכם, של חברים, הורים או סתם שסיפור ששמעתם. ידוע שהאפקטיביות של סיפורים אישיים גדולה בהרבה מעובדות יבשות. 

 סיון כץ היא יועצת תקשורת דיגיטלית בחברת בן חורין אלכסנדרוביץ' וכותבת בבלוג אינסרט