הנשיאה. מישל אובאמה

התמונה של איתי בן חורין

ב2004, בוועידת הדמוקרטים לקראת הבחירות בין הנשיא בוש לג'ון קרי, עלה לנאום סנטור צעיר משיקגו. בנאום, שהוכתר כאחד הנאומים הפוליטיים המבריקים של זמננו, אמר אותו הסנטור על כך שאין ארצות הברית של רפובליקנים ושל דמוקרטים אלא רק ארצות הברית של אמריקה. הוא דיבר על החלום האמריקאי שאפשר לנער שחור שגדל בהוואי להיות סנטור ופרץ בין לילה לתודעה הלאומית. הנאום של הסנאטור אובאמה לא הספיק בכדי שג'ון קרי ינצח בבחירות, אבל הצליח לגרום לקבוצה קטנה של אוהדים להתחיל לחלום על הנשיא השחור הראשון.

נזכרתי בנאום הזה כאשר צפיתי בנאומה של מישל אובאמה, אשתו, בוועידה הנוכחית. מישל אובאמה היא אשת נשיא פופולארית במיוחד – מצד אחד, מקדמת אג'נדה חשובה ובולטת כנגד השמנת בני נוער, ומצד שני לא נקלעה לשערוריות ויצירה אויבים כמו נשות נשיא אחרות (הילרי קלינטון לדוגמא...). בנוסף לכך היא נחשבת "קולית" - שרה, רוקדת ומתייחסת לעצמה בקלילות לא מתאמצת. אובאמה בולטת, ועצם הנאום שלה בוועידה איננו מובן מאילו עבור אשת נשיא למועמד אחר. זוהי עוד לבנה בסיום תפקיד מאד מאד מוצלח עבורה.

הבחירות בארה"ב מרתקות במיוחד הפעם בשל הניגודיות-מעולם לא הייתה אשה מועמדת לנשיאות מטעם מפלגה מרכזית, ומעולם (האמת יותר נכון ב-100 השנים האחרונות, לפני כן, כן היו) מועמד כה לא קונסרבטיבי מהצד השני. נראה שארה"ב יותר מתקדמת וליברלית, ויחד עם זאת, תנועת המטולטלת היא בצד של הרפובליקנים הפעם. המטוטלת שהיא הגרסה הפוליטית לאיזונים הקורים לכל אחד בחיינו- כלומר לאחר שבירה חזקה לצד אחד מגיע הצד השני, מביאה לכך שבדר"כ לאחר נשיא ממפלגה אחת מגיע נשיא מהצד השני, או מקסימום לאחר נשיא "וחצי". האחרון שהצליח לשמר שלטון של אותה מפלגה היה ג'ורג בוש האב שניצח אחרי רייגן-אבל גם זה החזיק רק קדנציה אחת.

על כן, ובגלל הייחוד של מערכת הבחירות הזו, בהחלט אפשר לצפות מצב שאת הבלתי יאמן של בעל ואישה המכהנים כנשיאים לא יעשו הזוג קלינטון כמו שרבים ציפו כבר לפני 25 שנים, אלא הזוג אובאמה. במידה ואכן תנועת המטוטלת והנסיבות העולמיות יביאו את טראמפ לנשיאות, מישל אובאמה בהחלט יכולה להיות תגובת הנגד בעוד 4 שנים. הקסם של הזוג אובאמה – להיות חלק מהממסד (בוגרי אוניברסיטאות יוקרה, ומצליחני המערכת הפוליטית) ויחד עם זאת לסמל את האנדרדוג הוא מתכון להצלחה המשמש גם בישראל את נתניהו כבר 20 שנים. הם כמובן משחקים את המשחק בצורה מושלמת, מבחינת תמיכה חד משמעית, ובכך מבטיחים לעצמם גם לעתיד את תמיכת הדמוקרטיים המסורתיים – ובכך מייצרים לעצמם "אליבי" להתמודדות עתידית. בעוד מספר חודשים כמה עשרות אלפים במה שמכונה "סווינג סטייטס" (המדינות המתנדנדות) בארה"ב יכריעו את גורל הבחירות והאם תהיה לארה"ב נשיאה ראשונה. במידה ויכריעו טראמפ – לא אופתע אם תתחיל מערכת הבחירות הבאה עבור הנשיאה מישל אובאמה.

פורסם לראשונה ב-Ynet

הכותב הוא בעלים של חברת בן חורין אלכסנדרוביץ'