ראש העיר הבא שלך צריך לקרוא את זה

התמונה של אורטל מוסקוביץ

בעוד כשנה יתקיימו הבחירות לרשויות המקומיות והאזוריות בכל רחבי הארץ ויש כאלו שכבר משנסים מותניים ומפשילים שרוולים. נציגי עיריות שמעולם לא שמענו עליהם, פתאום מתחילים לצוץ בתקשורת כפטריות אחרי הגשם עם סיפורים של עשייה מקומית וחברתית. מעורבותן של המפלגות בזירה המקומית הולכת וגדלה. מעורבות זו אמנם מאפשרת למועמדים גב כלכלי מחד, אך מאידך- חוסר שליטה ברשימה, מה שיכול להביא לפילוג בהמשך.

וייצוג הנשים? גם לא מעודד במיוחד. על פי נתוני שדולת הנשים בישראל, רק עשר נשים כיהנו בראש רשויות מקומיות או אזוריות מאז הקמת המדינה. בקיצור, התחזית אינה וורודה.

אז איך הולכת להראות מערכת הבחירות המוניציפלית הקרובה? האם האדישות של התושבים כלפי הבחירות בעיקר בערים הגדולות תישאר בעינה? כיצד מעורבותן של הסיעות תשפיע על התחומים שמשפיעים על חיי היום יום הציבוריים? ומהי האחריות שלנו כבוחרים?

1. חישוב מסלול מחדש
על פי "גלובס" ב- 17 ערים בארץ (כ-20%) ראשי הערים מכהנים כבר 4 קדנציות, 14 מהם מכהנים שנים ארוכות ברצף. למרות שמתמודדים רבים עדיין לא הודיעו אם ירוצו כבר ברור כי בחלק מהערים יהיה קשה מאוד לנצח ראשי ערים מכהנים. אותם ראשי עיר שנמצאים כבר שנים באותה משרה, כמו מרבית התפקידים הציבוריים, מכוח האינרציה. אך בשונה משאר התפקידים הציבוריים מדובר בתפקיד היחידי בסקטור שהוא גם מקבל ההחלטות וגם המבצע שלהן כך שמידת ההשפעה של אותם ראשי עיר - חזקה לאין ערוך.

ועם זאת, שיעור ההשתתפות בבחירות האחרונות עמד על 47.1% מסך המצביעים. בהתחשב במידת ההשפעה שלהם- זו בעיה רצינית. כבוחרים, מוטלת עלינו האחריות לבחון למי אנחנו נותנים את הכוח. מי מתעל את כוחו כדי להניע שינוי אמיתי ומי פשוט מרגיש מאוד מאוד נוח בכיסא.


2. "האם בעלך תומך?"
אמנם רק עשר נשים כיהנו בראש רשויות מקומיות או אזוריות מאז הקמת המדינה אך אם נבחר לרגע להיות אופטימיים, בבחירות של 2013 התמודדו  40נשים על ראשות העיריות והרשויות, מספר חסר תקדים. השנה, גם אם תהיה עלייה במספר, כבוחרים ובוחרות כדאי לנו לבחון בעין ביקורתית את הסיקור התקשורתי כלפי המועמדות. הרי, בלאו הכי הנטייה הטבעית (גם של נשים) היא לבחור בגברים ובהנחה שהסיקור התקשורתי משפיע על מערכת השיקולים הפרטית כדאי שכבוחרים נשאל את עצמנו - האם הסיקור מתמקד בהישגים, יעדים, כוונות ומצע או ב "איך את משלבת בין משפחה לקריירה?", "האם בעלך תומך", או "איך מתלבשת ראשת העיר לעתיד"?

3. מעורבות סיעות
ש"ס ו"יחד" כבר הכריזו שהן יילחמו על קולות החרדים בירושלים, בני ברק, אלעד וביתר עילית. הבית היהודי שהריצו עד כה את אליהו ללו זוהר בקרית מלאכי ואלון דוידי בשדרות (שמזוהה גם הליכוד) תומכים השנה גם בראשי ערים בכרמיאל, טירת הכרמל, כפר סבא, רמת גן וצפת. הרשימות לבחירות המקומיות טרם נחתמו אך כבר ניתן לראות שמעורבותן של הסיעות בבחירות המוניציפליות גדלה. בין אבי "השמאל שכח מה זה להיות יהודים" גבאי, לחקירות של נתניהו - רעש הפוליטיקה הארצית צפוי להדהד גם למקומית ולהשפיע עליה. 

4. כיכר הפייסבוק
מעניין יהיה לעקוב אחר המועמדים בכיכר השוק של העולם הוירטואלי ולראות האם השיח ברשת ישקף באמת את הזירה המקומית. האם המועמדים החדשים והצעירים יצליחו להפתיע באמצעות שימוש מאסיבי ברשתות החברתיות ופנייה לאוכלוסייה הצעירה יותר? האם המועמדים הוותיקים ישכילו לבסיס את מעמדם ברשתות או שיתקשו להדביק את הפער? מי יהיו מועמדים שירגישו כל כך בטוחים עד שירשו לעצמם להזניח את המגרש?

 

אורטל מוסקוביץ' היא ראש צוות במחלקה הציבורית בבן חורין אלכסנדרוביץ' וכותבת בבלוג אינסרט