לבגוד בערכים כדי לנצח

ערב שישי היה היסטורי עבור מיליוני אנשים ברחבי העולם, במיוחד עבור איש אחד – רג'פ טאיפ ארדואן. נשיא טורקיה הכול יכול במהלך תקשורתי מבריק הוציא לרחובות מאות אלפי טורקים שעזרו לו לדכא ולמגר את ניסיון ההפיכה שהכינו לו מבעוד מועד קצינים בדימוס ובשירות פעיל, בצבא טורקיה. ארדואן הבין כי הוא חייב להתייצב אל מול הציבור דרך אמצעי התקשורת כדי להגיד להם "אני כאן, אני נשיא טורקיה, צאו לרחובות ותעזרו לי לעצור את ניסיון ההפיכה הזה". הדרך שארדואן בחר להשתמש בה, באופן מפתיע הייתה מיוחדת וטכנולוגית ביותר – שיחות Facetime דרך מכשיר האייפון עם מגישי החדשות בשלושת הערוצים המרכזיים בטורקיה.

ארדואן ידוע בחוסר אהבתו לטכנולוגיה, לא פעם כינה את הטכנולוגיה "איום על החברה" ואף חסם את הרשתות החברתיות ברחבי טורקיה. בערב שישי ארדואן בחר לחבק את הטכנולוגיה ובסופו של יום היא זאת שהצילה אותו ואת שלטונו. בשעה 22:30 טוויטר, פייסבוק ויו-טיוב נחסמו ברחבי טורקיה, עדיין לא ברור אם השלטון בראשות ארדואן החליטו לחסום את רשתות אלו או קבוצות המורדים שהתכוננו לקראת ההפיכה שהחלה כשעה מאוחר יותר, אך הניסיון כשל. האינטרנט התמלא בשידורים חיים לאורכה ורוחבה של טורקיה באמצעות אפליקציית פריסקופ של אזרחים טורקים ברחובות מפגינים בעד ההפיכה, נגד ההפיכה ובעצם משדרים היסטוריה בהתהוות.

ארדואן עצמו צייץ דרך הטוויטר לאזרחי טורקיה לצאת לכיכרות העיר ולדכא את ניסיון ההפיכה, לאחר מכן עלה לשידור בשלושת הערוצים המרכזיים בטורקיה באמצעות אפליקציית  Facetimeשל חברת אפל ובעצם שתי הפעולות הללו הן שהוכיחו לעם הטורקי, הנשיא שלכם מתפקד וצריך אתכם בשעה קשה זו. הנשיא שבעבר התבטא בחומרה כנגד הטכנולוגיה, ואף חסם לא פעם אחת את הרשתות החברתיות, מבין כי רק דרך הטכנולוגיה הוא יצליח לשמר את מעמדו כנשיא ודרך בליץ תקשורתי של ראיונות פייסטיים מוציא את האזרחים ומצליח לעצור את ניסיון ההפיכה.

בסופו של יום אסטרטגיה תקשורתית נמדדת במבחן התוצאה, לוקחים סיכון דרך מהלכים יצירתיים שעתידים להביא לך את קולות הבוחרים. ארדואן ביצע מהלך שחמט מבריק על המורדים ותוך שעות אחדות הצליח לעצור את אלו שקמו נגדו ורצו להוריד אותו משלטונו. טורקיה ידעה בעברה ניסיונות הפיכה, למעשה חמישה כאלה, אך אף פעם לא צפתה בניסיון הפיכה כושל. הפעם המורדים לא הצליחו, בחוכמת הבדיעבד אנחנו מבינים כי חלק מהמהלכים שפגעו בסיכויים שלהם להפיל את שלטון ארדואן היה המהלך שלא חשבו שהנשיא יבחר בו, להשתמש בטכנולוגיה ורשתות חברתיות לטובתו.

עבור פוליטיקאים עם אופי הדומה לארדואן, הניצחון הוא קודם לכל ואפשר לכופף ערכים כדי לנצח. כיפוף הערכים זה בדיוק מה שעשה ארדואן כשהשתמש בטכנולוגיה כדי לקרוא לציבור הטורקי לצאת לרחובות כדי לשמור על שלטונו, פוליטיקאים רבים מכופפים את הערכים שהם מאמינים בהם כדי לנצח. אם רוצים לקבל דוגמה לכך בפוליטיקה המקומית ניתן לראות את התקרית האחרונה של ח"כ יאיר לפיד עם הציבור החרדי. לפיד שנלחם לאורך תקופה ארוכה למען השוויון בנטל וגיוס החרדים וחרט זאת על דגלו בבחירות 2013 והביאו לו קולות רבים טען לאחרונה את ההפך הגמור. "נושא השוויון בנטל לא יהיה על השולחן אם וכאשר אקים את הממשלה הבאה" בפני ציבור הבוחרים שלו בשידור חי שהעניק בעמוד הפייסבוק שלו. לפיד עצמו כופף את הערכים בהם הוא מאמר כדי לנסות ולקושש קולות מהציבור החרדי.

עומרי ארנטל הוא יועץ תקשורת במחלקה העסקית בבן חורין אלכסנדרוביץ' וכותב בבלוג אינסרט