משחק השמועות

התמונה של עומרי הרוש

שנת 2000, אולפני הוליווד. לאקרנים יוצא סרט סטודנטים אמריקאי טיפוסי וגרוע במיוחד בשם "משחק השמועות". הסרט מגולל סיטואציה דמיונית בה תרגיל בקורס לעיתונאות בקולג’ על הקשר בין רכילות לחדשות, יוצא מכלל שליטה, לאחר שסטודנט מפיץ שמועה על הנערה היפה בקמפוס כאילו הוא שכב איתה במסיבה. כאשר היא פונה למשטרה וטוענת שהיא נאנסה העניינים באמת מתחילים להסתבך והשמועות מתחילות לרוץ במסדרונות הקולג' ולשחק במוחם של המשתתפים השונים ב"משחק". המשחק מסתיים בהתאבדות של הנערה ובשורה של אירועים פליליים.

ישראל, שנת 2014. בעקבות ירי רקטות בלתי פוסק אל עבר תושבי ישראל מחליט הקבינט המדיני בטחוני של ישראל לצאת למבצע "צוק איתן". לאחר מספר ימים בהם מספר הרקטות המשוגרות אל עבר ישראל לא פוחת וגם ערי המרכז נכנסות לטווח הירי, מחליטה הממשלה להרחיב את המבצע ולהיכנס באופן קרקעי אל עומק הרצועה.

בהמשך לאירועים שגרמו ליציאה למבצע (חטיפת שלושת הנערים), גם עמוק מתוך שטח האויב הרשתות החברתיות בוערות והווטסאפים זורמים כמו יין בוז'ולה בבר "הברון האדום" בפאתי פריז.

דיווחים על חטופים, פצועים, הרוגים ותמונות מהשטח, הכל הולך, הכל מדווח. הצנזורה נשארה הרחק מאחור, צו איסור הפרסום המסורתי והמוכר משול לזקן טרחן שמבקש מילדי השכונה לשמור על השקט בבניין בין 2 ל-4 בצהריים.

השמועות הזדוניות והבלאגן ששורר בימים אלו ברשתות החברתיות בישראל מסוכן הרבה יותר מזה ששרר ב"משחק השמועות". בעוד שמשחק השמועות צולם באולפנים המפונפנים של הוליווד, כאן מדובר על מצב הרוח הלאומי, המורל החברתי ועל משפחות מודאגות שיושבות בבית וניזונות משברי מידע המורכבים מחצאי אמיתות במקרה הטוב ומבדיות מוחלטות במקרה הפחות טוב.

אתמול משחק השמועות הישראלי הגיע לשיאו כאשר בני משפחה אחת ביישוב קטן קיבלו הודעת שווא על מות בנם. רגעים בלתי נגמרים של חרדה  עברו על בני המשפחה עד שיחידתו בישרה להם כי לבנם שלום.

גם אני וחבריי נגררים למשחק השמועות ומעבירים הודעות כאלו ואחרות בווטסאפ, כמו גם שברי מידע שאינם מאומתים. לאחר ששמעתי אתמול את אחד מבני המשפחה שקיבלה את הודעת  השווא מתראיין בטלוויזיה ואת מה שעבר עליו ברגעים שחשב שהנורא מכל קרה אז הבנתי - חייבים להפסיק את משחק השמועות.

 

עומרי הרוש הינו מנהל המחלקה העסקית בחברת בן חורין אלכסנדרוביץ' וכותב בבלוג אינסרט